Dubai 2022-re tervezi az első kereskedelmi elektromos légi taxi üzembe helyezését.
A Dubaji Közúti és Közlekedési Hatóság (RTA - Dubai Road and Transport Authority) professzora, Amair Saleem szerint jól haladnak a felmerülő legfontosabb műszaki, infrastrukturális és társadalmi kihívások megoldásával, és várhatóan 2 éven belül már utasokat is fogadatnak majd a különleges dróntaxik.
Dubai meglepő és nagyon ambíciózus tervet dolgozott ki. A légi taxizást alapvetően tömegközlekedésnek tekintik, amelyet, nem csupán egy szűk, vagyonos réteg számára kell elérhetővé tenni. A jegyárakat ezért a limuzin taxi szolgáltatásokkal megegyező áron kezdik majd értékesíteni. A kereskedelmi repüléssel megegyező biztonsági célt (10-9) tűzött ki, alacsony kiadások, zajszint, energiafogyasztás és kibocsátás mellett.
Saleem professzor állítása szerint a kulcsfontosságú útvonalak a városközpont és a repülőtér között lesznek, ahol az utazási idő 45 percről körülbelül 20 percre rövidül. A szolgáltatás fejlesztése iránt több dubaji szálloda is kifejezte érdeklődését.
Az Egyesült Arab Emírségek Általános Repülési Hatósága (UAE - General Civil Aviation Authority) ahelyett, hogy a USA Szövetségi Repülési Igazgatóság (US FAA - Federal Aviation Administration) vagy az Európiai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA European Aviation Safety Agency) előírásait követné, nemrégiben elindította saját elektromos légijármű-szabályozási fejlesztési programját.
Az egyik főbb terület, ami még további tanulmányozást igényel az az utasok be-és kiszállítása az állomásokon (a korlátozott mozgásképességű utasokat is figyelembe kell venni), beleértve a repülés előtti átvilágítást és az elektronikus súlyszabályozás fejlesztését. Ahhoz pedig, hogy vészleszálló helyek épülhessenek esetleges incidensek esetére, további munkálatokra van szükség.
A légi taxik száma a tervek szerint fokozatosan fog emelkedni, hogy a támogató UAS forgalomirányító rendszereket is felkészíthessék a biztonságos és hatékony irányításra. Érdekes kihívás lesz ez többek között a légiforgalmi irányítást végző szolgáltatók részére is és a dubaji tapasztalatok segíthetnek majd a világ többi részén is tökéletesíteni a folyamatokat.