Drónok járőröznek Ausztrália strandjain, hogy megvédjék a fürdőzőket a cápáktól és a koronavírustól
A cápabiztonsági program keretében a drónok már rendszeresen járőröznek az ausztrál strandokon, de az emberre veszélyes tengeri ragadozók észlelése és követése mellett széleskörben alkalmazzák őket különböző mentési és megfigyelési műveletekre is. A járőrszolgálatok alatt a vízimentők óránként legalább kétszer emelik a magasba a légi járműveket, hogy végrehajtsák a 10-15 perces repüléseket. Az ausztrál kormány adatai szerint tavaly nyáron megközelítőleg 25 000 km-t és közel 9 000 repülést végeztek, és közel 350 cápát azonosítottak, ami 48 part menti evakuáláshoz vezetett.
Amellett, hogy a cápákat kémlelik velük, a pilóta nélküli légi járműveket a megfelelő távolságtartás betartatására is bevetik a népszerű strandokon, hogy lassítsák az új koronavírus terjedését. A járvány megfékezésére bevezetett korlátozási intézkedések tiltják a 20 főnél nagyobb összejöveteleket, amit hűsölés közben hajlamosak figyelmen kívül hagyni az emberek. Mostantól körültekintőbbnek kell eljárniuk, hiszen a levegőből is figyelni fogják őket, a szabálysértőket pedig 1000 dolláros pénzbírsággal sújtják.
Az EU-ban és az Egyesült Államokban meredeken emelkedik a koronavírusos esetek száma, mivel az időjárás sokhelyütt hidegebbre fordult, ami kedvez a vírus terjedésének. Ezzel szemben Ausztráliában viszonylag alacsony esetszámokat regisztrálnak, és most kezdődik a nyári szezon. Ugyanakkor a helyi hatóságok attól tartanak, hogy szép idő nagyszámban csalogatja ki az embereket a tengerpartra, ami az esetszámok robbanásához vezethet, mivel viszonylag kis helyen zsúfolódnának össze sokan.
A vízimentők a rendőrséggel együtt dolgoznak majd a szabályok betartatása érdekében. „A nyilvánosság felügyelete nem a mi feladatunk, de a hatóságok kérése mentén értesíteni fogjuk őket, ha aggályosan sokan tartózkodnak a strandokon és felmerül a szabályszegés lehetősége. Intézkedni a rendőrség fog” – hangsúlyozta Joel Wiseman az életmentő szervezet igazgatója.