A pilóta nélküli járművek alkalmazása már a gyógyászatban, illetve a koronavírus elleni védekezésben is egyre inkább megjelenik, mindez az eszközök használatában rejlő óriási potenciált is mutatja. Németországban például egy drónos egészségügyi logisztikai rendszer kidolgozásán dolgoznak a szakemberek, míg Indonéziában és Indiában a védőoltások szállítását kívánják ilyen módon megoldani.
Bajorországban október 1-jén elkezdődött a MEDinTime elnevezésű, kísérleti projekt, amelynek részeként a müncheni Katonai Akadémia munkatársai drónokkal végeznek tesztrepüléseket. Céljuk, hogy a pilóta nélküli légi járművek felhasználásával egy olyan hatékony logisztikai rendszert alakítsanak ki, amely összekötni a tartományi klinikai gyógyszertárakat a regionális kórházakkal. Elsősorban olyan speciális gyógyszereket szállítanának, amelyekre az alapellátást nyújtó intézményekben egy esetleges vészhelyzetben azonnal szüksége van az egészségügyi dolgozóknak.
A projekt kezdeményezői úgy vélik, a drónos szállítással leküzdhetők a távolságok, illetve ésszerűsíthetik az egészségügyi intézmények gyógyszergazdálkodást is. Ugyanis a távolságokból fakadó logisztikai nehézségek miatt a körzeti kórházak ezidáig kénytelenek voltak a speciális gyógyszerekből nagyobb mennyiséget tárolni. A problémát nemcsak az jelentette, hogy mindehhez biztosítaniuk kellett a megfelelő tárolókapacitást, hanem az is, hogy ezeket a gyógyszereket sokszor nem használták fel, így azok kárba vesztek, ami növelte a kórházak üzemeltetési költségeit.
A tesztelés alatt álló, pilóta nélküli légi járművekre épülő gyógyszerszállítási rendszer összekapcsolná a központi klinikai gyógyszerraktárakat a körzeti kórházakkal, így ez utóbbiak szükség esetén ellátmányért folyamodhatnának, és a földi szállítási módszertől sokkal gyorsabban megkaphatnák a speciális gyógyszereket. Ez az ellátórendszer szükségtelenné tenné a készletek helyi felhalmozását, ugyanakkor csökkentené a gyógyszerhulladékot és az üzemeltetési költségeket egyaránt.
A projekt technológiai gerincét a német Quantum-Systems vállalat által kifejlesztett innovatív drónok képezik. Ezek hosszabb repülésekre és nagyobb sebességre képesek, miközben ergonomikus kialakításuknak köszönhetően kevesebb energiát fogyasztanak. Az eszközöket olyan, gyógyszerek szállítására alkalmas dobozokkal szerelték fel, amelyek feltörésbiztos zármechanizmussal rendelkeznek, így azokat illetéktelenek nem tudják kinyitni.
Fotó: Manjunath Kiran, AFPNémetország mellett India és Indonézia is kísérletezik a koronavírus elleni vakcinák és gyógyszerek drónokkal történő szállításával. A világjárvány elleni küzdelem során komoly nehézséget okoztak a nagy távolságok és a rossz infrastruktúra, így a védőoltásokat és a gyógyszereket nehéz volt eljuttatni az ország egyes szegleteibe.
A kiterjedt indonéz szigetvilág komoly logisztikai kihívást jelent ilyen szempontból, mindez azonban a pilóta nélküli légi járművek bevetésével orvosolható, mi több, ezáltal még a személyes érintkezésből adódó járványügyi kockázatokat is minimalizálják. A helyi hatóságok kezdeményezésére és támogatásával több helyen drónokat hívtak segítségül a vakcinák kiszállításához. Egy-egy ilyen pilóta nélküli repülő eszköz csaknem 200 adag védőoltás kézbesítésére képesek, közel 7 kilométeres körzetben.