A „nyílt” kategória három alkategóriába sorolható be : A1, A2 és A3. Az egyes alkategóriákban végzett drón műveleteknek – a „nyílt” kategória egészére vonatkozó általános előírásokon felül – meg kell felelniük az adott alkategóriához társított valamennyi feltételnek is.
A jogszabály az egyes alkategóriákhoz tartozó feltételeket a pilóta nélküli légijárművekre, a pilóta nélküli légijárművel végzett műveletekre és a távoli pilótára vonatkozó követelmények alapulvételével határozza meg.
- A1 alkategória:
Az A1 alkategóriában olyan pilóta nélküli légijárművekkel lehet végezni műveletet, amelyek relatív alacsony tömegük (kevesebb, mint 900 gramm) és kialakításuk miatt viszonylag alacsony veszélyt jelentenek a környezet számára. Ide tartoznak a 250 grammnál kisebb felszálló tömeggel rendelkező és 19 m/s-nál kisebb üzemi sebességgel rendelkező saját építésű, valamint a 2019/945/EU rendelet által előírt követelményeknek megfelelő, C0 és C1 osztályú jelöléssel rendelkező pilóta nélküli légijárművek. A távoli pilóta a C1 osztályú pilóta nélküli légijárművet csak aktív és aktualizált közvetlen távoli azonosítási és földrajzi helyzettudatossági rendszerekkel működtetheti.
A C1 osztályba tartozó pilóta nélküli légijármű nem repülhet át embertömeg és – amennyire az ésszerűen elvárható – külső személy felett. Amennyiben váratlan helyzet miatt mégis külső személyek felett kell átrepülést végrehajtani, abban az esetben a távoli pilótának a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni kell a pilóta nélküli légijármű külső személy feletti átrepülésének időtartamát. A 250 grammnál kisebb felszálló tömegű saját építésű és a C0 osztályú pilóta nélküli légijármű nem repülhet át embertömeg felett, de átrepülhet külső személy felett. „Follow me” mód használata esetén a pilóta nélküli légijármű legfeljebb 50 méterre távolodhat el a távoli pilótától.
Amennyiben a távoli pilóta C1 osztályú pilóta nélküli légijárművet kíván működtetni, annak előfeltétele egy online tanfolyam elvégzése, melyet sikeres online elméleti vizsgával kell zárnia.
- A2 alkategória:
Az A2 alkategóriában a 4 kilogrammnál kisebb felszálló tömegű – a 2019/945/EU rendelet által előírt követelményeknek megfelelő – C2 osztályú jelöléssel rendelkező pilóta nélküli légijárművekkel lehet műveletet végrehajtani. A távoli pilóta a C2 osztályú pilóta nélküli légijárműveket csak aktív és aktualizált közvetlen távoli azonosítási és földrajzi helyzettudatossági rendszerekkel működtetheti.
A pilóta nélküli légijármű nem repülhet át külső személyek felett és tőlük legalább 30 méteres vízszintes távolságot kell tartania. A távoli pilóta a külső személyektől való vízszintes biztonsági távolságot minimum 5 méterre csökkentheti, amennyiben a pilóta nélküli légijárművet aktív kis sebességű üzemmódban működteti, és miután értékelte a helyzetet az időjárási viszonyok, a pilóta nélküli légijármű teljesítménye, valamint az átrepült terület elkülönítése tekintetében.
A távoli pilótának sikeresen teljesítenie kell az online elméleti tanfolyam vizsgája mellett egy önállóan elvégzett gyakorlati képzést,– továbbá egy, a földi kockázatok technikai és operatív jellegű csökkentésére kiterjedő elméleti vizsgát, hogy az A2 alkategóriában hajthasson végre repüléseket.
- A3 alkategória
Az alkategóriában a 25 kilogrammnál kisebb felszálló tömeggel rendelkező saját építésű, valamint a 2019/945/EU rendelet által előírt követelményeknek megfelelő, C2, C3 és C4 osztályú jelöléssel rendelkező pilóta nélküli légijárművek működtethetők.
A műveleteket olyan területen lehet csak végrehajtani, ahol a távoli pilóta külső személyeket a repülés teljes időtartama alatt nem veszélyeztet és legalább 150 méteres vízszintes távolságot tart lakott, kereskedelmi, ipari vagy szabadidős területektől. Amennyiben a távoli pilóta az A3 alkategóriában kíván az előbb felsorolt módon pilóta nélküli légijárművet működtetni, abban az esetben szükséges egy online tanfolyam elvégzése, melyet sikeres online elméleti vizsgával kell zárnia.