BEMUTATKOZÁS ÉS CÉL:
Az UTM Innovation HUB (UIH) a HungaroControl Zrt. által szorgalmazott és 2018. november 22-én a Drón Konferencia és Expo keretében közös érdekképviseleti céllal létrejött együttműködési megállapodás. Az UIH felismerte, hogy a drónokhoz köthető különböző szolgáltatások elterjedésének alapfeltétele egyebek mellett a közös, egyirányba mutató gondolkodás és a technológiai fejlesztések harmonizációja. Tevékenységével az UIH a hazai drón szegmens iránytűjévé szeretne válni, meghatározva az elkövetkezendő évek fejlesztési irányait.
VÍZIÓ:
A hazai drón és UTM (drón forgalmi menedzsment rendszer) szereplők valamennyi igényeit kielégítő ökoszisztéma implementálása, valamint a drónok hazai és nemzetközi légtérbe történő biztonságos, hatékony, flexibilis és tervezhető integrálásának támogatása.
TAGOK:
- HungaroControl
- A HungaroControl Magyarország egyik legsikeresebb állami tulajdonú vállalata, amely léginavigációs szolgáltatásokat nyújt a magyar és a Koszovó feletti magas légtérben, emellett feladata a légiforgalmi szakszemélyzet képzése és kutatás-fejlesztéssel is foglalkozik. A társaság korán felismerte, hogy a légiközlekedésben tapasztalható kihívásokra a folyamatos innováció a válasz, ebben pedig globális szinten is élen jár. Fejlesztési tevékenységével mára az innovációs folyamatok teljes spektrumát lefedi, így az alap- és alkalmazott kutatások, a kísérleti termékfejlesztés és a szolgáltatásfejlesztés is portfóliója részét képezi. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a pilóta nélküli légi járművek térnyerése a közlekedésben egy új forradalmat hoz el. A HungaroControl célja, hogy a dróniparágban kiemelkedő és megkerülhetetlen szereplővé váljon. Éppen ezért egy olyan rendszer kialakításán dolgozik, amely támogatja és elősegíti az üzleti és magáncélú drónalkalmazást.
- T-Systems
- Az UTM Innovation HUB alapító tagjaként hiszünk abban, hogy a drónok irányítását, menedzsmentjét, a drónokon keletkező adatok képi és egyéb adatok feldolgozását a modern ICT technológiák (mint az IoT, a BigData, a mesterséges intelligencia vagy az 5G) használatával új alapokra lehet helyezni, növelve a hatékonyságot és biztonságot. Ebben a folyamatban a T-Systems Magyarország, mint hazánk legnagyobb ICT cége, innovációs integrátorként képes összekötni az innovációs megoldásszállítókat, hogy jövőálló megoldást dolgozzunk ki. A T-Systems Magyarország Zrt hazánk legnagyobb, a teljes infokommunikációs spektrumot lefedő szolgáltatója. A vállalat a Magyar Telekom csoport üzleti ügyfelei számára a legújabb technológiai és üzleti trendeknek megfelelő infokommunikációs megoldásokat nyújtja. Működésének középpontjában az ügyfelek igényeinek és piaci lehetőségeinek megértése és magas szintű kiszolgálása áll. Mint transzformációs partner, a T-Systems megoldásai valódi választ kínálnak az ügyfelek legösszetettebb üzleti és működésbeli problémáira is. A T-Systems a projektek megvalósításakor meglévő belső kompetenciáit széles körű partnerhálózattal ötvözi, és korszerű projekt- és szolgáltatásirányítási szervezetet működtet.
- Rotors&Cams
- A Rotors&Cams az egyedi UAV rendszerek hazai piacának meghatározó szereplője. Megoldásaink az ipari, rendvédelmi és katonai alkalmazások széles köreit fedik le. Mivel a biztonság elsődleges szempont, az UTM integráció elengedhetetlen komponense az általunk nyújtott megoldásoknak. Úgy gondoljuk, az UAV-k alkalmazásának csak akkor lehet igazi jövője, ha az UTM integráció teljes körűen megvalósul. Ezen koncepció alapján veszünk részt az UTM Innovation HUB munkájában és elkötelezettek vagyunk, az új, előremutató megoldások UAV rendszereinkbe történő integrálása mellett.
- HRP Europe
-
Mint a DJI legnagyobb magyarországi disztribútora vezető szerepet tölt be a hazai drónpiacon mind a hobbi-felhasználók körében, mind pedig a vállalati szegmensben, ahol az ipar, a mezőgazdaság, a rendvédelmi szervek vagy éppen a közszolgáltatók automatizálási, versenyképességi, innovációs igényeit támogatja a dróntechnológiával.
A HRP légi üzletága örömmel csatlakozott az UTM Innovation HUB-hoz, hiszen a drónok forgalmi menedzsmentjét biztosító ökoszisztémában egyrészt képviseli a felhasználók és gyártók érdekeit, e mellett a szervezetben való közös munka során az iparág más résztvevői által tapasztaltak alapján új és pontos információkkal tudja segíteni partnereit, illetve a DJI rendszereinek stabilitását a változó jogi környezetben is.
- R-SYS
- Az R-SYS Ltd. egy közepes méretű magánvállalat, amely a légiközlekedési, védelmi és biztonságtechnikai iparágak számára gyárt és fejleszt innovatív informatikai megoldásokat. Az R-SYS termékcsaládja számos szoftver megoldásból tevődik össze, többek között érintve a légiforgalmi menedzsmentet (ATM), légiforgalmi adatkezelést és légiközlekedésből származó felderítési adatok feldolgozását. Az említett területeken és az UTM-ben szerzett tapasztalatait felhasználva az R-SYS aktív szereplője kíván lenni az UTM Innovation HUB tevékenységeinek.
FELADATOK:
ELSŐ UIH BIZOTTSÁGI ÜLÉS:
Időpont: 2019. április 06.
Helyszín: HungaroControl Zrt. székház (1185, Budapest, Igló utca 33-35)
Az ülést Simon Attila a HungaroControl üzletfejlesztési igazgatója és az UTM Innovation HUB elnöke nyitotta meg, melyben kitért a drónok jelentette kettősségre. A számosságuk és változatos felhasználási lehetőségek komoly kihívást jelentenek légtérbeillesztés szempontjából, ugyanakkor számtalan lehetőséggel is rendelkeznek. A cél, hogy az említettek feltérképezésében és előnyre fordításában az UIH irányt mutasson a közösség többi tagjának.
Az Innovation UTM HUB új taggal, a HRP Europe Kft-val bővült, melyet Bizottsági oldalról Damak Ferenc fog képviselni. Az UTM Innovation HUB ügyviteléért az ülésen egyhangúan megválasztott Dobi Sándor Gábor a HungaroControl kutatás-fejlesztési szakértője fog egyszemélyben felelni.
A közös szemléletmód elindítása érdekében az egyes partnerek bemutatkozó anyagai következtek. A HungaroControl mellett a T-Systems Magyarország Zrt. részéről Verebély Tibor, a Rotors&Cams Kft-től Schäffer András, a HRP Europe Kft-től pedig Damak Ferenc készült színvonalas előadásokkal.
A 2018. évi Drón Konferencia és Expo esszenciájaként előálló, a magyar iparági szereplő közös gondolkodását szemléltető magyar drón és UTM „white paper” tartalmi elemeit áttekintve a következő legfontosabb megállapítások születtek:
Végezetül pedig a Bizottsági Tagok az egyéni kompetenciák és az UTM Innovation HUB által definiált feladatok alapján kialakított egy kompetencia mátrixot.